פסיכותרפיה חיובית

טיפול, לפי גישת הפסיכולוגיה החיובית אינו עוסק רק ב-"תיקון הלקוי", אלא גם באיתור המשאבים האישיים של האדם וחיזוקם ליישום בחיי היומיום. יוצא מכך שגם בתחילת הטיפול יש דגש על זיהוי החוזקות והיכולות של האדם, לא פחות מאשר זיהוי המצוקה והמקור שלה.

חידוש מרכזי של הפסיכולוגיה החיובית הווא בסיווג התכונות והיכולות החיוביות. למול הספר המגדיר את כל ההפרעות הפסיכיאטריות והמהווה את הבסיס לאבחון הפסיכיאטרי (ספר הידוע בשם- DSM). נעשתה עבודה רחבת היקף של סיווג התכונות והיכולות החיוביות אשר עשויות להיות קיימות אצל בני-אדם (הנקראות גם חוזקות). אלו כוללות למשל – אומץ, יכולת לאהוב, חמלה, חוסן, יצירתיות, סקרנות, אינטגרטיביות, שליטה עצמית וחכמה.

עבודת סיווג זו הביאה ליצירת ספר בשם 'חוזקות בפעולה' (Virtues In Action) או בקיצור ה- VIA.

סיווג זה כבר עתה משפיע באופן משמעותי על תחום האיבחון בטיפול: (א) יותר תשומת לב ניתנת גם לאיתור החוזקות במסגרות טיפוליות ו-(ב) התערבויות טיפוליות מכוונות לא רק להפחתת סימפטומים, אלא גם לחיזוק התכונות והיכולות החיוביות אשר קיימות באדם.

בימים אלו פסיכולוגים ופסיכיאטרים אשר עוסקים בטיפול, בינהם כותבת שורות אלו, מפתחים באופן תיאורטי ומעשי את גוף הידע הנדרש לשם הטמעת תובנות, כלים ועקרונות מפסיכולוגיה חיובית לפסיכותרפיה.

 

בכנס הבין לאומי האירופאי לפסיכולוגיה חיובית אשר התקיים ביולי 2012  במוסקבה הצגתי את העקרונות לשילוב פסיכותרפיה דינאמית ופסיכולוגיה חיובית לפי תפיסתי. ההצגה זכתה להתעניינות רבה בקרב אנשי מקצועות הטיפול.